Jaka_ Ferjan_sipaNa osnovi podatkov, ki smo jih uspeli pridobiti v zvezi s potapljaško nezgodo v bližini Rovinja pri Slovenski potapljaški zvezi ugotavljamo naslednje:

V soboto 1. julija se je skupina šestih članov Prostovoljnega gasilskega društva Korte odpravila na potapljanje, ki je bilo organizirano preko hrvaške potapljaške baze Scuba Libre, prevoznik pa je bil Jernej Sedmak, ki je tudi upravljal plovilo Merlin, registrirano za izvajanje potapljaške dejavnosti.

Potapljač, ki se je med potopom utrpel potapljaško nezgodo je tudi pripadnik poklicne gasilske brigade Koper in je kljub nasprotnemu navodilu predpostavljenih v gasilski brigadi, uporabil službeno potapljaško opremo. Šlo je za potop mimo vednosti in organizacije poklicne gasilske brigade.

Plovilo je bilo zasidrano pred otokom Sveti Ivan pri Rovinju, približno 50 m od obale otoka na globini približno 12 m. Morje je bilo mirno in vreme lepo, tako da so bili zelo dobri pogoji za potop. Potapljači so se razdelili v dve skupini po tri in prva skupina je plavala po površini proti otoku, nakar so se približno na polovici poti potopili, pri čemer jih ni spremljal nobeden potapljač iz baze, ki je potop organizirala.

Čez približno 2 do 3 minute je eden izmed potapljačev izplaval na površino. Po izjavah očividcev ni bil popolnoma pri zavesti in tudi v šoku oz. delno paraliziran, zato so potapljači, ki so skrbeli za varovanje na površini, pričeli z reševanjem. Obvestili so prof. dr. Igorja B. Mekjaviča, direktorja DAN Slovenija, ki je aktiviral hiperbarično komoro v Pulju in tudi kasneje ves čas spremljal potek zdravljenja, kamor so ponesrečenca nemudoma tudi odpeljali z reševalnim vozilom.

Glede na simptome in kasnejše preglede je med nekontroliranim dvigom potapljač utrpel barotravmo pljuč z arterialno plinsko embolijo. Po večkratnem zdravljenju v komori se ponesrečeni počuti dobro.
Ponesrečeni potapljač ni član SPZ, po naših zadnjih evidencah pa je potapljač s kategorijo CMAS P1. Potapljal se je z vrhunsko potapljaško opremo, regulator in tehnični kompenzator plovnosti znamke Poseidon. Med potopom naj bi se mu snela nizkotlačna cev za polnjenje kompenzatorja plovnosti, ki jo je pod vodo ponovno nataknil na inflator kompenzatorja plovnosti, nakar naj bi se kompenzator pričel nekontrolirano polniti, zaradi česar je prišlo do nekontroliranega dviga potapljača.

Po neuradnih podatkih hrvaških preiskovalnih organov v Zagrebu, ki so potapljaško opremo pregledali, naj na opremi ne bi bilo nobene napake in je brezhibna, tako da vzrok za nezgodo ni bila tehnična napaka.

V potapljaških krogih pa so se pojavila mnoga ugibanja glede vzroka potapljaške nezgode, kakor tudi špekulacije o neprimernosti uporabljene potapljaške opreme glede na izkušnje in formalno potapljaško usposobljenost ponesrečenca. Ne glede na vse ostaja nesporno dejstvo, da je uporabljen kompenzator plovnosti namenjen tehničnemu potapljanju, primeren tudi za težke pogoje potapljanja in podvodna dela, z relativno veliko prostornino in posledično velikim vzgonom, kar pa od potapljačev zahteva tudi ustrezno usposobljenost in relativno veliko potapljaških izkušenj.

V izogib podobnim nezgodam v prihodnje na tem mestu ponovno opozarjamo na določbo pravilnika, ki za pripadnike podvodne reševalne službe Slovenije zahteva potapljaško kategorijo vsaj CMAS P3. Ta določila so usklajena in potrjena tudi s strani resornega ministrstva in Uprave republike Slovenije za zaščito in reševanje, zato jih , predvsem zaradi lastne varnosti, morajo upoštevati vsi, ki na kakršen koli način podvodno dejavnost opravljajo profesionalno.

Potapljaške nezgode se žal dogajajo. Da bi jih bilo čim manj in s čim manj tragičnimi posledicami, jih je treba temeljito analizirati. Ne zaradi morebitnih kasnejših sankcij, vsaj na nivoju Slovenske potapljaške zveze to ni naš motiv, temveč predvsem zaradi dodatnih izkušenj in vedenja, kako jih v prihodnje preprečiti in se jim izogniti.

Iz te nezgode se lahko naučimo vsaj dvoje. Že velikokrat ponovljena resnica nas uči, da je pod vodo vsak odvisen predvsem od sebe, zato se ne smemo zanašati na tiste, ki formalno organizirajo potope, še toliko bolj, če že nismo imeli priložnost izbrati takšnih, ki delo opravljajo visoko profesionalno. Po drugi strani pa prav na tem primeru vidimo, kako zelo pomembna je izbira primerne potapljaške opreme. Ali je neka potapljaška oprema primerna ali ne pa je odvisno od mnogih dejavnikov, tudi in predvsem od usposobljenosti in potapljaških izkušenj vsakega posameznika.

Predsedstvo SPZ
zanj
dr. Mitja Slavinec
 

Povezane slike: