1Športno društvo SAPA – AIDA Slovenija in Športno potapljaško in ribiško društvo PLK Koper bosta gostitelja 2. prvenstva v prostem potapljanju, ki ga organizira Slovenska potapljaška zveza. Tekmovanje bo potekalo 21. maja 2005 v bazenu Žusterna pri Kopru in sicer od 07:30 do 21:00 ure. Rezultati tekmovanja bodo šteli za skupni seštevek točk državnega pokala in izbor slovenske reprezentance, ki bo nastopila na svetovnem prvenstvu AIDA International avgusta v Švici in evropskem prvenstvu CMAS julija v Italiji.

Potapljanje v apnenji ali prosto potapljanje (angleško freediving) ima korenine v davni preteklosti in je danes eden izmed tako imenovanih ekstremnih športov, čeprav gre pri potapljanju na vdih predvsem za sproščeno doživljanje podvodnega sveta in poglobitev v samega sebe. Je sodoben šport in se po svetu vse bolj uveljavlja. Znana imena prostega potapljanja so: Umberto Pelizzari, Jaques Mayol, Tanya Streeter in drugi. Šport združuje doživljanje lepot podvodnega sveta z doživljanjem samega sebe.

V 80ih leti je postalo potapljanje v apneji zelo priljubljeno po izidu kultnega filma režiserja Luca Bessona, Big Blue – Velika modrina. Zaradi pomanjkanja ustreznih krovnih organizacij, pa je šport ostal znan manjšemu številu ljudi. Z razvojem organizacij, kot so AIDA, CMAS in Apnea Academy, so se konec 90ih let pričela organizirana šolanja prostih potapljačev. Te danes omogočajo, da se začetniki naučijo osnov športa s poudarkom na varnosti.

Zaradi narave športna lahko pri prostem potapljanju pride do pomanjkanja kisika, ki povzroči nezavest potapljača in posledično njegovo utopitev. Prvo pravilo prostih potapljačev je NIKOLI SAM, vendar je potrebno obvladovanje ustreznih reševalnih tehnik, da lahko potapljanje izvajamo varno.

Rekreacijsko prosto potapljanje izvaja na milijone navdušencev po vsem svetu, kar lahko vidimo ob morskih obalah vsega sveta. Maska, plavuti in dihalka so dovolj, da lahko vsak odkriva lepote podvodnega sveta in življenja v njem.

Potapljaški refleks omogoča prostim potapljačem, da lahko dosegajo presenetljive dosežke v različnih disciplinah apneje. Danes se tekmovanja odvijajo v osmih disciplinah, ki se v grobem delijo na časovno, globinsko in daljinsko apnejo.

Današnji vrhunski prosti potapljači dosegajo 100m globine, 200m dolžine in skoraj 9min zadrževanje sape v mirovanju, v disciplini No-Limits pa celo 170m globine.

Tekmovalno prosto potapljanje postaja vse bolj popularen šport, ki ima veliko privržencev po vsem svetu, predvsem pa v Evropi, Ameriki, Aziji in Južni Afriki. Tekmovanja potekajo pod okriljem organizacij kot sta CMAS (www.cmas2000.org) inAIDA International (www.aida-international.org). Vsako leto organizirata vrsto mednarodnih tekmovanj v različnih disciplinah prostega potapljanja.

NA RAZPIS TEKMOVANJA…

Povezane slike: