1Prejšnji teden je v Mariboru potekalo svetovno prvenstvo v prostem potapljanju v bazenskih disciplinah po okriljem svetovne organizacije AIDA. Udeležilo se ga je preko 130 tekmovalcev in tekmovalk iz 28 držav sveta. V izjemni konkurenci aktualnih in bivših svetovnih rekorderjev je zelo uspešno nastopilo tudi 7 slovenskih tekmovalcev in ena tekmovalka.

V štirih tekmovalnih dneh so se pomerili v treh disciplinah: statiki – zadrževanju diha v mirovanju, dinamiki – plavanju po vodno gladino – s plavutmi ter brez. Čeprav discipline morda za mnoge niso tako privlačne, pa je odlična organizacija in skoraj neverjetni tekmovalni dosežki pritegnila precej obiskovalcev v mariborski Pristan. Ob obilici državnih rekordov, tudi slovenskih, smo videli 4 svetovne rekorde. Spet je blestela svetovna rekorderka, Rusinja Natalija Molčanova, ki je v vseh finalih izboljšala svoje stare svetovne rekorde. Najprej je v dinamiki (plavanje pod vodno gladino) s plavutmi preplavala 205 metrov, nato pa zadrževala dih polnih 8 minut (bolje od vseh moških na SP) in za konec še brez plavuti preplavala 149 metrov! Zadnji dan se ji je z moškim svetovnim rekordom v dinamiki brez plavuti pridružil še odlični DanesStig Severinsen – 186 metrov!

Natalija Molčanova je ponovno dokazala, da je razred zase med ženskami: drugouvrščena Norvežanka Elisabeth Kristoffersen je v dinamiki zaostala za njo 31 metrov, bronasto medaljo pa si je priplavala Hrvatica Karla Fabrio s 169 metri. V statiki je drugouvrščena Švedinja Lotta Ericson, kljub odličnemu rezultatu (6:49) zaostala za dobro minuto, bron pa je pripadel Američanki Jessici Wilson s časom okroglih 6 minut. V statiki je uspešno nastopila tudi Slovenka Mojca Studen, ki je v kvalifikacijah in v malem finalu izboljšala državni rekord, ter s končnim časom 5:21 osvojila 11. mesto. V dinamiki brez plavuti je za Natalijinimi 149 metri sledila Čehinja Alena Zabloudilova s 133 metri, za njo pa Hrvatica Karla Fabrio s 125 metri.

V moški konkurenci je seznam vrhunskih športnikov, podobno kot v naši reprezentanci, širši. V prvem finalu, v dinamiki s plavutmi, je slavil Danec Stig Severinsen s preplavanimi 216 metri. Srebro je pripadlo Alekseju Molčanovu (sinu svetovne rekorderke!) z 213 metri, bron pa Kanadčanu Williamu Winramu z 203 metri. V velikem finalu je uspešno nastopil tudi naš Mitja Štampfer, ki je v kvalifikacijah dosegel nov državni rekord 187 metrov, 175 metrov v finalu pa je pomenilo končno odlično 6. mesto. Luka Pengov je slavil v malem finalu in sklenil tekmovanje na 9. mestu in osebnim rekordom 166 metrov.

Finale moških v statiki se je razpletel malo nepričakovano: slavil je Švicar Nicolas Guerry s časom 7:34, pred PoljakomTomekom Brylom (7:15), brona pa se veseli Šved Peter Boivie (7:10). Svetovni rekorder Avstrijec Herbert Nitschse je moral zadovoljiti s 4. mestom. Le tri sekunde za njim je v finalu zaostal slovenski rekorder Aleš Seliškar, kar je pomenilo končno 6. mesto. V finalu žal ni zmogel ponoviti državnega rekorda 7:05 iz kvalifikacij. V malem finalu je Jure Daić z osebnim rekordom 6:46 osvojil končno 11. mesto. Osebni rekord 6:10 pa je v kvalifikacijah dosegel tudi mladi Nejc Likar.

Že kvalifikacije moških v zadnji disciplini, dinamiki brez plavuti, so bile izjemno razburljive in resnična tekmovalna poslastica. Kmalu je bilo jasno, da bo za uvrstitev v veliki finale potrebno preplavati (brez vdiha) dobrih 130 metrov! Ta pritisk je napravil svojo selekcijo, tudi med našimi, kljub temu pa sta se v mali finale uvrstila dva slovenska tekmovalca. Mali finale je obetal zanimivo tekmo, saj je bila razlika med njihovimi rezultati v kvalifikacijah le 4 metre. Sproščeni, ker so izpolnli ali celo presegli cilje, so vsi v malem finalu izboljšali rezultate kvalifikacij: najdlje je plaval Francoz Christian Maldame, 150 metrov. Odlično sta nastopila Miha Pribošič , ki je po 128 metrih v kvalifikacijah izboljšal osebni rekord na 135 metrov, ter mladiJure Kompan, ki je po 125 metrih v kvalifikacijah, zmogel povišati svoj rekord na 129 metrov.

Finale moških v dinamiki s plavutmi je zaznamoval svetovni rekord Stiga Severinsna, 186 metrov in majhne razlike med ostalimi tekmovalci. Srebro je pripadlo, 20-letnemu Alekseju Molčanovu s 157 metri. Japonec Naoyuki Tominaga je preplaval enako razdaljo, a mu je zaradi nižje napovedi pripadla bronasta medalja. Razlika med četrto in peto uvrščenim je bila, kljub preplavani razdalji preko 150 metrov, le en meter.

Odlična organizacija in izjemni rezultati so še malo približali te športe mnogim obiskovalcem. Lep napredek so pokazali tudi slovenski tekmovalci in tekmovalka, ki so vsi izboljšali osebne, štirikrat pa tudi državne rekorde. Večina tekmovalk in tekmovalcev je preplavala pod gladino več kot 100 metrov (nekaj tudi preko 200) in mnogi so zadrževali dih preko 6 minut. Lahko pa priznamo, da so zelo dobri že tisti, ki zmorejo polovico nižje rezultate.

Marko Šifrar

Vsi SLO rekordi v prostem potapljanju …
 

Povezane slike: