SLOVENSKA POTAPLJAŠKA ZVEZA
SLOVENIAN DIVING FEDERATION
KOMITE ZA ŠPORT
SPORT COMMITTEE
Celovška 25, SI – 1000 LJUBLJANA, SLOVENIJA / Tel./fax: +386 / 01 433 93 08
Transakcijski račun št.: 02340-0019860842 / Davčna št.: 94008914
E-mail: spz@spz.si / URL: https://www.spz.si

kot organizator

in

DRM Ljubljana
Križevniška ulica 2, SI – 1000 LJUBLJANA, SLOVENIJA
Transakcijski račun št.: 07000-0000063528 / Davčna številka 52587258

kot izvajalec(gostitelj)

o r g a n i z i r a

ODPRTO PRVENSTVO SLOVENIJE
V PODVODNI FOTOGRAFIJI

ki bi potekalo 21. in 22. oktobra 2006 v Piranu

Prvenstvo je odprtega tipa, tekmovalci tekmujejo v dveh skupinah:

Skupina A (tekmovalna skupina): digitalni ali filmski refleksni aparati v ohišju ali brez, obvezne kategorije:
1. Kategorija A: fotografija ambienta
2. Kategorija R: fotografija ribe
3. Kategorija M: makro fotografija

Skupina B (ljubitelji): vsi tipi aparatov vključno z amfibijskimi aparati (npr. Nikonos, Motomarine ipd.) in digitalnimi kompaktinimi aparati, kategorija:
4. Kategorija P: portfolio (Portfolio Photography)

Program tekmovanja*:

Sobota, 21. september (Piran Punta)
8.00 – 9.30 Verifikacija tekmovalcev in modelov (Sub-net Piran)
9.30 – 10.00 Otvoritev prvenstva
10.30 – 15.30 Tekmovanje v vseh kategorijah
15.30 – 16.00 Predaja filmov in spominskih kartic
16.30 – 19.00 Prosto; izbor digitalnih posnetkov
17.30 – 19.00 Sestanek komisije PFFV
19.00 – 20.00 Predaja seznama izbranih digitalnih posnetkov

Nedelja, 22. september (Morska biološka postaja Piran)
8.00 – 9.30 Izbor in predaja diapozitivov
10.00 – 12.00 Ocenjevanje posnetkov
12.00 – 13.00 Obdelava rezultatov
14.00 – 15.00 Razglasitev rezultatov, projekcija vseh tekmovalnih posnetkov
15.30 – 17.00 Skupno kosilo, podelitev priznanj
17.00 Zaključek tekmovanja

* Organizator si pridržuje pravico spremembe programa

Cilji tekmovanja
Fotografija ambienta: Cilj je posneti tehnično korektno in umetniško čim lepšo fotografijo naravnega podvodnega ambienta, narejeno s širokokotnimi optikami z zornimi koti od 62o navzgor, vključno z objektivi tipa Ribje oko. Na fotografiji je lahko prisoten tudi človek-model. Ni dovoljeno prinašanje predmetov pod morsko površino, poseganje v naravno okolje, uničevanje morskih organizmov (morski ježi ipd.) in vabljenje rib. Vsak tekmovalec ima lahko največ enega potapljača-modela, ki ga mora ob verifikaciji prijaviti. Dovoljeni so tudi «pol-pol» posnetki.
Fotografija ribe: Cilj je posneti tehnično korektno in umetniško čim lepšo fotografijo, katere glavni objekt je riba (Pisces). Posnetek lahko prikazuje tudi jato, portret ribe ali detalj ribe (oči, luske…). Dovoljena je uporaba vseh vrst objektivov. Ni dovoljeno posegati v naravno okolje, hraniti ribe ali uničevati katerikoli del flore in faune.
Makro fotografija: Cilj je posneti tehnično korektno in umetniško čim lepšo fotografijo drobnih živih bitij ali detajlov podvodne flore ali faune. Ni dovoljeno slikati rib. Dovoljena je uporaba makro predleč, vmesnih obročkov ali telekonverterjev. Na diapozitivu ali na spominski kartici danega formata prikazana slika mora v naravi prikazovati površino, katere daljša stranica je krajša od 100 mm.
Kategorija portfolio: Cilj je oddati 3 motivno različne posnetke, ki najbolje prikažejo pregledno fotografovo znanje. Dovoljena je tako ambientalna fotografija, fotografija ribe in makro fotografija. Tekmovalec ni vezan na tehniko fotografiranja, dovoljeni so elementi kreacje. Ni dovoljeno posegati v naravno okolje, hraniti ribe ali uničevati katerikoli del flore in faune.

Pravica do sodelovanja:
Na državnem prvenstvu lahko sodelujejo vsi slovenski fotografi s kategorijo najmanj CMAS P2 ali ekvivalentno, ki pri verifikaciji predložijo:
1. Veljavno člansko izkaznico SPZ za tekoče leto
2. Športno licenco SPZ za tekoče leto
3. Potapljaško izkaznico (potrdilo potapljaške kategorije)
4. Podpisano izjavo odgovornosti
5. Plačilo kotizacije-startnine ob verifikaciji
6. Zdravniško potrdilo o zmožnosti za potapljanje

Na odprtem prvenstvu lahko sodelujejo vsi fotografi s kategorijo najmanj CMAS P2 ali ekvivalentno, ki pri verifikaciji predložijo:
1. Veljavno člansko izkaznico nacionalne potapljaške zveze (SPZ, HRS idr.) ali drugih potapljaških združenj (PADI idr.)
2. Potapljaško izkaznico (potrdilo potapljaške kategorije)
3. Podpisano izjavo odgovornosti
4. Plačilo kotizacije-startnine ob verifikaciji
5. Zdravniško potrdilo o zmožnosti za potapljanje

Oprema:
Dovoljena je uporaba izključno atestirane potapljaške opreme na odprti krog z zrakom ali nitroxom. Organizator ima pravico preverjanja tehnične ustreznosti opreme.
Dovoljena je uporaba analognih fotoaparatov formata filma 135 (24 x 36 mm) in digitalnih fotoaparatov vseh formatov ter potrebne dodatne opreme (bliskavice ipd.).

Tekmovalci z analognimi fotoaparati bodo na tekmovanju prejeli dva (2) diafilma 100 ISO s 36 posnetki.
Tekmovalci z digitalnimi fotoaparati prinesejo s seboj svojo prazno spominsko kartico in jo pred tekmovanjem predajo organizatorju v pregled.
Prvi posnetek mora biti posnetek nekega objekta skupaj s tekmovalčevo številko. Objekt določi organizator.

Predaja in označevanje posnetkov za ocenjevanje
Tekmovalci z analognimi fotoaparati takoj po zaključku tekmovanja predajo organizatorju oba diafilma v razvijanje, ki sta označena s tekmovalčevo številko ter črko A ali B (primer: tekmovalec št. 14 označi prvi film z 14A ter drugi z 14B) .

Diapozitive tekmovalci izbirajo na lastnih svetlečih mizah.
Po izboru predajo diapozitive komisiji v ocenjevanje: po enega za vsako kategorijo (3 kategorije = 3 posnetki) oz. 3 za kategorijo Portfolio. Diapozitivi morajo biti označeni na naslednji način: pri pravilno orientiranem diapozitivu za projekcijo morajo biti v zgornjem desnem vogalu dve oznaki, od katerih je prva tekmovalna številka tekmovalca, druga je oznaka kategorije (A-ambijent, R-riba, M-makro), npr. “14M” (tekmovalec št 14, oznaka kategorije Makro). Ostale neizbrane posnetke tekmovalci priložijo v pisemski ovojnici, označeni s tekmovalčevo številko.

Tekmovalci z digitalnimi fotoaparati takoj po zaključku tekmovanja predajo organizatorju spominsko kartico z največ 72 datotekami-fotografijami, od keterih je prva obvezno fotografija tekmovalčeve številke pred objektom, ki ga določi organizator (grob izbor lahko tekmovalci naredijo na ekranu fotoaparata). Predaja datotek poteka neposredno iz fotoaparata ali z uporabo USB ključa (Memory Sticka). Zaradi možne neusklajenosti med digitalnim aparatom in računalnikom organizatorja naj tekmovalci prinesejo s seboj tudi povezovalni USB kabel za fotoaparat ter gonilnike oz. program za prevzem slik iz aparata v računalnik. Organizator presname datoteke-fotografije na zgoščenke in jih preda tekmovalcem v izbor.
Organizator bo za potrebe izbora digitalnih fotografij zagotovil vsaj 2 računalnika, tekmovalci imajo po možnosti s seboj lastni prenosni računalnik. Organizatorju izročijo le pisni seznam z imeni datotek-fotografij, ki so jih izbrali (s presnete zgoščenke): za vsako kategorijo en posnetek (3 kategorije = 3 posnetki) oz. 3 za kategorijo Portfolio.

Vsaka zloraba s posnetki, ki niso bili posneti na tekmovanju ali neupoštevanje drugih omejitev tekmovanja, pomeni diskvalifikacijo tekmovalca.

Točkovanje
Vsak posnetek se ocenjuje zase. Vsak član komisije poda oceno od najmanj 1 do največ 10 točk..
Tekmovalec z največjo vsoto točk v 4. kategoriji (portfolio, največ 3 posnetki) je zmagovalec v skupini ljubitelji. V primeru enakega števila točk je zmagovalec tisti, ki ima več višjih ocen. V primeru enakega števila ocen odloči komisija, ki primerja komplete posnetkov enakovrednih tekmovalcev in doda najboljšemu 0,5 točke na podlagi splošnega vtisa.
Tekmovalec z največjo vsoto točk v 1., 2. in 3. kategoriji (ambient, riba, makro, skupno največ 3 posnetki) je zmagovalec prvenstva. V primeru enakega števila točk je zmagovalec tisti, ki ima več višjih ocen. V primeru enakega števila ocen odloči komisija, ki primerja komplete posnetkov enakovrednih tekmovalcev in doda najboljšemu 0,5 točke na podlagi splošnega vtisa.
Odločitev komisije je dokončna. Pritožb na ocenjevanje slik ni. Pritožbe so možne le na morebitne napake pri seštevanju točk in rangiranju tekmovalcev.

Komisija
Gianni Pecchiar – predsednik, podvodni fotograf
Arkadij Popovič – član, podvodni fotograf
– član, podvodni fotograf

Nagrade
Organizator bo podelil priznanja za :
– 1., 2. in 3. mesto za skupni seštevek v tekmovalni skupini – državno prvenstvo
– 1., 2. in.3. mesto za skupni seštevek v tekmovalni skupini – odprto prvenstvo
– 1., 2. in.3. mesto v skupini ljubitelji – odprto prvenstvo

Štartnina
Štartnina za tekmovalca znaša 9.000 SIT. Štartnina za model znaša 5.000 SIT. Štartnina se plača v gotovini ob verifikaciji.
Športno licenco (5.000,00 SIT) bo možno vplačati tudi pred začetkom tekmovanja pri delgatu SPZ.

Prijave
Prijave z navedbo:
1. imena in priimka
2. bivališča
3. skupine (tekmovalec/ ljubitelj)
4. fotoaparat (filmski/digitalni)
5. model (ja/ne)
6. želim prenočiti na Morski biološki postaji ja(število oseb)/ne
je potrebno poslati najkasneje do 15. oktobra na e-mail: irena.cok@guest.arnes.si

Kontaktna oseba za DRM Ljubljana je vodja organizacijskega odbora tekmovanja, ga. Irena Čok, GSM +386-31-562-563, irena.cok@guest.arnes.si

Kontaktna oseba za SPZ je Predsednik Komisije za PFFV, g. Smiljan Zavrtanik, GSM +386-41-376-744, Smiljan.Zavrtanik@eles.si

Odgovornost
Slovenska potapljaška zveza kot organizator in DRM Ljubljana kot izvajalec tekmovanja odklanjata vsako odgovornost za nadomestilo škode, ki bi morda nastala kot posledica tega tekmovanja. Vsi tekmovalci in modeli nastopajo na lastno odgovornost, kar potrjujejo s podpisom izjave o odgovornosti.

Prenočišče
Prenočišče je možno na Morski Biološki postaji Piran. Cena za nočitev v novi sodobno opremljeni dvoposteljni sobi z internetom in klimatsko napravo ter s skupno kuhinjo je 4.073,88 SIT (17 EUR)/noč/osebo. Plačilo ob verifikaciji.

Lokacija tekmovanja
Tekmovalno področje je v Piranu, vzdolž severne obale od kanalizacijske cevi pod svetilnikom na Piranski punti do začetka cerkvenega obzidja. Zbor tekmovalcev in verifikacija je na kopališču pred prostori Sub-net Piran. Dostop do kopališča je možen z avtomobilom. V neposredni bližini kopališča ni parkirišč, zato je potrebno za parkiranje v lastni režiji (npr. parkirišče Fornače pred vhodom v Piran) predvideti dovolj časa!
Tekmovalci tekmujejo z lastnim zrakom oz. nitroksom, možno bo polnjenje jeklenk na lastne stroške v potapljaškem centru Sub-net Piran. V primeru slabega vremena organizator določi nadomestno lokacijo.

* Na Koledar…

PRILOGA:

Povezane slike: