11. svetovno prvenstvo v prostem potapljanju

Od 24. do 27. avgusta je bilo v švicarskem mestu Renens v bližini Lausanne 1. individulano svetovno prvenstvo v prostem potapljanju pod okriljem AIDA (Mednarodna organizacija za razvoj apnee). Tekmovanja se je udeležilo okoli 100 tekmovalcev iz 26 držav z vseh celin. Med tekmovalci je bilo precej aktualnih in bivših svetovnih prvakov: Tom Sietas, Tanya Streeter, Johanna Nordblad, Lotta Ericson, Stig Aavall Severinsen, itd.

Udeležili so se ga tudi naši reprezentanti: Mojca Studen (DPD Bled), Mitja Štampfer, Jure Daič, Sandi Bitenc (vsi PD Maribor), Aleš Mencinger (Nova Sub Kamnik), Aleš Seliškar in Luka Pengov (oba ŠD Sapa).

Tekmovalci so nastopali v treh disciplinah:
-statika (zadrževanje sape v mirovanju na vodni gladini),
-dinamika s plavutmi in
-dinamika brez plavuti (preplavati čim dlje pod vodno gladino).

V omenjeni ugledni konkurenci so naši tekmovalci dosegli dobre rezultate in dosegli štiri nove državne rekorde. V svetovnem merilu je to pomenilo dve uvrstitvi med deseterico in eno finale. V finale dinamike brez plavuti se je s 4. rezultatom kvalifikacij in državnim rekordom 125 m uvrstil Mitja Štampfer. V finalu je bil po nastopu premalo zbran in je napravil napako, zaradi katere je bil diskvalificiran.

Mitja je bil uspešen tudi tudi v dinamiki s plavutmi z novim državnim rekordom 150 m (10. mesto). Z dvema državnima rekordoma je prvenstvo sklenila tudi Mojca Studen in sicer 5´07˝ v statiki (9. mesto) in 78 m v dinamiki brez plavuti (14. mesto).
Blestela pa je Rusinja Natalja Molčanova, ki je postavila nove svetovne rekorde v vseh treh disciplinah.

Večina tekmovalcev se je preselila v Nico v Francijo, kjer bo od 1. do 4. septembra potekalo svetovno prvenstvo v globinski apnei s konstantno obtežitvijo (constant weight). Norma za udeležbo je 55 m, Slovenijo pa bo zastopal Matej Mihailovski (ŠD Sapa).

Rezultati

Dinamika s plavutmi, moški: 1. Tom Sietas (Nem) 208 m, 2. Stig Aavall Severinsen (Dan) 202 m, 3. Aleksej Molčanov (Rus) 199 m,.. 10. Mitja Štampfer 150 m – državni rekord, 23. Sandi Bitenc 106 m (oba Slo) .

Dinamika s plavutmi, ženske: 1. Natalja Molčanova (Rus) 178 m – svetovni rekord, 2. Suzy Kensington (Nze) 159 m, 3. Johanna Nordblad (Fin) 150 m.

Statika, moški: 1. Sam Still (VB) 8´14˝, 2. Timo Kinnunen (Fin) 7´53˝, 3. Wolfram Neugenbauer (Nem) 7´07˝,.. 17. Aleš Mencinger 6´16˝, 22. Aleš Seliškar 6´04˝ (oba Slo).

Statika, ženske: 1. Natalja Molčanova (Rus) 7´16˝ – svetovni rekord, 2. Veronika Dittes (Avt) 7´00˝, 3. Johanna Nordblad (Fin) 6´06˝,.. 9. Mojca Studen (Slo) 5´07˝.

Dinamika brez plavuti, moški: 1. Stig Aavall Severinsen (Dan) 165 m, 2. Aleksej Molčanov (Rus) 131 m, 3. Wolfram Neugenbauer (Nem) 124 m,.. 13. Luka Pengov 101 m, 16. Jure Daič 100 m (oba Slo).

Dinamika brez plavuti, ženske: 1. Natalja Molčanova (Rus) 124 m – svetovni rekord, 2. Johanna Nordblad (Fin) 106 m, 3. Renate de Bruyn (Niz) 100 m,.. 14. Mojca Studen (Slo) 78 m.