1Na svetovnem prvenstvu v prostem potapljanju v bazenskih disciplinah, ki poteka v mariborskem Pristanu, so že zaključili s tekmovanji v dveh disciplinah. Svetovna rekorderka, Rusinja Natalija Molčanova, je ponovno zablestela – v obeh finalih je izboljšala svoja stara svetovna rekorda. Najprej je v včerajšnjem finalu v dinamiki (plavanje pod vodno gladino) s plavutmi preplavala 205 metrov, nato pa še v današnjem zadrževala dih polnih 8 minut!

Natalija je ponovno dokazala, da je razred zase med ženskami: drugouvrščena Norvežanka Elisabeth Kristoffersen je v dinamiki zaostala za njo 31 metrov; v statiki pa drugouvrščena Švedinja Lotta Ericson, kljub odličnemu rezultatu (6:49) za dobro minuto. Natalijin rezultat je bil boljši tudi od najboljših moških dosežkov v statiki. Bronasto medaljo si je priplavala Hrvatica Karla Fabrio s 169 metri. V statiki je bron pripadel Američanki Jessici Wilson s časom okroglih 6 minut. V statiki je uspešno nastopila tudi Slovenka Mojca Studen, ki je v kvalifikacijah in v malem finalu izboljšala državni rekord, ter s končnim časom 5:21 osvojila 11. mesto.

V moški konkurenci je prvi finale, v dinamiki s plavutmi, dobil Danec Stig Severinsen s preplavanimi 216 metri. Srebro je pripadlo Alekseju Molčanovu (sinu svetovne rekorderke!) z 213 metri, bron pa Kanadčanu Williamu Winramu z 203 metri. V velikem finalu je uspešno nastopil tudi naš Mitja Štampfer, ki je v kvalifikacijah dosegel nov državni rekord 187 metrov, 175 metrov v finalu pa je pomenilo končno odlično 6. mesto. Luka Pengov je slavil v malem finalu in sklenil tekmovanje na 9. mestu.

Današnji finale moških v statiki se je razpletel malo nepričakovano: slavil je Švicar Nicolas Guerry s časom 7:34, pred Poljakom Tomekom Brylom (7:15), brona pa se veseli Šved Peter Boivie (7:10). Svetovni rekorder Avstrijec Herbert Nitsch se je moral zadovoljiti s 4. mestom. Le tri sekunde za njim je v finalu zaostal slovenski rekorder Aleš Seliškar, kar je pomenilo končno 6. mesto. Danes žal ni zmogel ponoviti včerajšnjega državnega rekorda 7:05. V malem finalu je Jure Daić z osebnim rekordom 6:46 osvojil končno 11. mesto.

Svetovno prvenstvo se nadaljuje danes popoldne s kvalifikacijami v zadnji disciplini, dinamiki brez plavuti in jutrišnjim finalom. Bo Nataliji Molčanovi uspel še en svetovni rekord? Možnosti za uvrstitev v finale pa imajo tudi trije Slovenci: državni rekorder Mitja Štampfer, ter Jure Daić in Miha Pribošič.